Тестування на поліграфі набуває все більшої популярності в різних сферах. Це відмінний спосіб перевірити чесність та порядність людей, відбілити свою репутацію та вирішити будь-які конфлікти та суперечки. У світі поліграф широко застосовується і під час проведення різноманітних розслідувань. Часом така перевірка дозволяє прискорити процес та дізнатися багато нових фактів. Однак який правовий статус поліграфа в нашій країні? І чи може суд ухвалити результати дослідження як доказ?
Особливості дослідження на поліграфі
Тестування на детекторі брехні – це дуже ефективний спосіб з’ясувати істину, що може значно прискорити розслідування та допомогти виявити важливу інформацію. Висока ефективність поліграфа обумовлена тим, що тестування ґрунтується на науковому підході. Це не «гра в угадайку», а фіксація та аналіз реакцій людського тіла.
У ході дослідження до піддослідного підключають апаратуру, яка зчитує серцевий ритм, тиск, дихання, а також електродермальну активність (потовиділення). При відповіді різні питання ці реакції змінюються. Таке відбувається у зв’язку з емоційною важливістю питання, а також при спробі збрехати. У будь-якому випадку прилад зафіксує будь-які зміни фізіологічних реакцій, а потім, при проведенні аналізу, експерт порівнюватиме їх з нормою для конкретної людини. На основі цього і будуть зроблені висновки та дано висновок.
Таким чином, поліграф може виявитись вагомим доказом провини, невинності, допомогти встановити обставини справи тощо. Він гарантує:
- високу точність;
- неупередженість;
- високу результативність;
- стислий термін проведення дослідження.
Правовий статус поліграфа
У 2017 році було ухвалено державний стандарт, що регламентує проведення дослідження на поліграфі. Таким чином, тестування в Україні було узаконено та офіційно визнано Верховним судом. Проте слід зазначити, що ситуація тут неоднозначна.
З упевненістю можна говорити лише про те, що результати поліграфа в ряді випадків можуть бути подані як докази. У зв’язку з цим можна заявляти про зростаючу важливість детектора брехні для судової практики. Сьогодні результати експертизи можуть бути додатковим обґрунтуванням для розгляду справ у суді. А висновок експерта-поліграфолога може бути вирішальним при встановленні обставин справи.
Варто зазначити, що проведення дослідження для пред’явлення результатів як докази вимагає дотримання найсуворіших правил. Також результати мають бути обґрунтовані, об’єктивні та враховувати особливості справи та специфіку інших поданих доказів. Не менш важливо розуміти, що використовувати поліграф для доказу вини конкретної людини неможливо. Відповідно до закону, поліграф може показати лише правдивість чи хибність висловлювань.
Використання поліграфа не є частиною загальної практики у всіх судових справах, оскільки тестування не гарантує абсолютної точності. Існують чинники, які можуть спотворити результати: стрес, спроби протидії детектору тощо. Крім того, суди не зобов’язані приймати результати поліграфа як доказ. Якщо суддя вирішить, що відомості ненадійні чи суб’єктивні, він має право відмовити.
Варто не забувати, що ні суд, ні хтось інший не вправі змусити людину проходити дослідження на детекторі брехні. Таке тестування є добровільним.
Кримінальні та цивільні справи
Можливість використання результатів поліграфа у різних справах неоднакова. Коли йдеться про кримінальні справи, тут все досить серйозно, тому покладатися на детектор як на повноцінний доказ не можна. У таких випадках поліграф може служити як додаткове підтвердження чиїхось слів або наявних фактів, а також виступати як експертний висновок. При цьому значення висновків для суду будуть обмежені.
Ситуація з цивільними справами та суперечками у рамках трудового кодексу дещо інша. У таких випадках результати дослідження на поліграфі можуть бути представлені суду як повноцінний письмовий доказ. Однак це зовсім не означає, що суд надасть головного значення саме висновку поліграфолога. До того ж, не варто забувати, що суддя взагалі може відмовитися приймати такий доказ до відома.
Підіб’ємо підсумок
Загалом практика використання поліграфа як обґрунтованого доказу сьогодні продовжує розвиватися. Однак вона все ще неоднозначна, у зв’язку з чим прийняття результатів дослідження як докази визначається судом у кожному конкретному випадку.
Важливе значення для надання висновку поліграфолога як доказ мають об’єктивність і точність дослідження. Саме тому важливо обирати тільки надійний та професійний детектор брехні Київ, який дозволить з’ясувати істину та стане підмогою у суді.